Švajcarska: Iranski pregovarači vjeruju da su postigli uspjeh

Predsjednik iranskog parlamenta i glavni pregovarač Islamske Republike Mohamed Bager Galibaf pozdravio je jutros prvu rundu razgovora sa Sjedinjenim Američkim Državama, održanu u Švajcarskoj u ponedjeljak.
- Iz moje perspektive, ovo putovanje donijelo je neka značajna dostignuća, posebno u vezi sa razgovorima o Hormuškom moreuzu, onima o Libanu, pitanju izuzeća od naftnih sankcija i odmrzavanju zamrznute imovine, što predstavlja jedan od pomaka koje ostvarujemo. Naravno, vjerujemo da smo tek na početku ovog procesa i moramo da nastavimo napore- objasnio je on u video-snimku objavljenom na Telegramu.
Pregovarač je rekao da se Izrael „žestoko protivi ovom pregovaračkom procesu, koji vidi kao prijetnju po sopstveni opstanak, te pokušava da ga sabotira“.
Galibaf je poslije Švajcarske kratko boravio u Omanu sa iranskim ministrom vanjskih poslova Abasom Aragčijem. Primio ih je omanski ministar vanjskih poslova Badr Albusaidi.
Memorandum o razumijevanju između Vašingtona i Teherana potpisan je prošle sedmice, a sada vodeći američki i iranski pregovarači tokom 60-dnevnog perioda pokušavaju da postignu dogovor o tehničkim detaljima budućeg mirovnog sporazuma.