Prijestonica Cetinje započela program jačanja kapaciteta službi za odgovor na krizne situacije

 (Foto: prijestonica Cetinje)
(Foto: prijestonica Cetinje)

Prijestonica Cetinje organizovala je uvodni sastanak u okviru programa „Psihološka otpornost, psihološka prva pomoć i efikasna komunikacija u kriznim situacijama“, koji će u narednim mjesecima okupiti predstavnike ključnih službi uključenih u odgovor na krizne i vanredne situacije, saopšteno je iz kabineta gradonačelnika Cetinja.

- Program su predstavile dr Tea Dakić, specijalistkinja psihijatrije i magistrica bioetike, i doc. dr Nevenka Pavličić, specijalistkinja medicinske psihologije, sa Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Crne Gore. Obje imaju višegodišnje iskustvo u radu sa građanima, institucijama i profesionalcima nakon kriznih i traumatskih događaja, uključujući i angažman nakon dvije tragedije koje su pogodile Cetinje. Program je zasnovan na međunarodnim smjernicama iz oblasti psihološke prve pomoći, krizne komunikacije i jačanja otpornosti zajednice- navodi se u saopštenju.

U radu uvodnog sastanka učestvovalo je 27 predstavnika lokalne samouprave, Uprave policije, Komunalne policije, Tužilaštva, Vatrogasne službe, Doma zdravlja Cetinje i Opšte bolnice „Danilo I“.

Tokom susreta predstavljeni su ciljevi i sadržaj programa, a poseban fokus bio je na mapiranju iskustava, izazova i potreba službi koje prve dolaze u kontakt sa građanima tokom kriznih situacija. Učesnici su kroz diskusiju i anonimnu procjenu potreba identifikovali ključne izazove sa kojima se susrijeću u svakodnevnom radu, kao i oblasti u kojima smatraju da su potrebna dodatna znanja i vještine.

Rezultati inicijalne procjene pokazali su da postoji izražena potreba za dodatnim obukama iz oblasti psihološke prve pomoći, komunikacije sa građanima u krizi, komunikacije sa porodicama žrtava, psihološke trijaže, rada sa agresivnim i visoko uznemirenim osobama, prevencije profesionalnog sagorijevanja i jačanja međusektorske saradnje. Učesnici su posebno naglasili značaj zajedničkih obuka i redovnije komunikacije između službi, prepoznajući da kvalitet odgovora na krizu zavisi od koordinisanog djelovanja svih aktera.

- Program predstavlja nastavak aktivnosti usmjerenih na jačanje otpornosti zajednice nakon tragičnih događaja koji su pogodili Cetinje i zasnovan je na iskustvima stečenim kroz neposredan rad sa građanima, porodicama i profesionalcima tokom prethodnog perioda. Jedna od važnih poruka sastanka bila je da mentalno zdravlje nije isključivo odgovornost stručnjaka za mentalno zdravlje, već zajednička odgovornost svih službi koje prve dolaze u kontakt sa građanima u kriznim situacijama- istaknuto je.

Od septembra do decembra planirana je realizacija četiri cjelodnevne obuke kroz koje će proći približno 150 službenika različitih institucija. Program će obuhvatiti teme psihologije krize i traume, psihološke prve pomoći, komunikacije sa građanima i porodicama žrtava, psihološke trijaže, deeskalacije konflikta, profesionalnog stresa i sagorijevanja, kao i unapređenja međusektorske saradnje.

Cilj programa je unapređenje kapaciteta službi koje prve odgovaraju na krizne događaje, jačanje psihološke otpornosti profesionalaca, unapređenje komunikacije sa građanima i razvoj održivog modela saradnje koji može doprinijeti većoj bezbjednosti, otpornosti i povjerenju u zajednici.

- Prijestonica Cetinje ovim programom postavlja temelje za razvoj modela dobre prakse koji bi u budućnosti mogao biti primijenjen i u drugim lokalnim samoupravama u Crnoj Gori, potvrđujući svoju posvećenost jačanju otpornosti zajednice i podršci profesionalcima koji svakodnevno rade u interesu građana- poručili su iz Prijestonice.

Programska šema

08:55 09:00
5 MIN XEMISIJA
09:00 09:05
INFOINFORMATIVA
09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.