U trafo-stanici „Lastva“ zapošljeni prestravljeni od šant reaktora
Zapošljeni tvrde da šant reaktor ne radi kako treba, da je dan pošto je instaliran počelo da curi ulje, da ispušta čudne zvukove i da su svi u trafo-stanici „Lastva“ uplašeni što može da se dogodi. Kažu da „maltene, niko ne smije da se približi mjestu gdje je instaliran“. Iz CGES-a već dva mjeseca odbijaju da odgovore na pitanja Portala ETV. Prema dostupnim informacijama na Internetu, prvi tender za nabavku i instalaciju šant reaktora, raspisan 2021, bio je vrijednosti osam i po miliona eura, onda je u avgustu 2023. potpisan novi ugovor o kreditnom zaduženju sa EBRD u iznosu od devet miliona eura, da bi do 2024. godine ova investicija „skočila“ na čak 14 i po miliona

Višemilionska investicija - varijabilni šant reaktor ili balanser visokog napona, koji je instaliran i pušten u pogon 8. aprila ove godine u trafo-stanici „Lastva“ u Kotoru, već sjutradan, 9. aprila, pokvario se i stavljen je van pogona, ali i nakon što je popravljen, do danas, kako su kazali Portalu ETV zapošljeni koji su nam se javili, ne funkcioniše kako bi trebalo i oni su uplašeni za svoju bezbjednost i za sigurnost elektro mreže.
Portal ETV još u aprilu uputio je pitanja Crnogorskom elektroprenosnom sistemu, međutim nijesmo dobili odgovore da li je tačno da je na šant reaktoru, odmah nakon puštanja u rad, došlo do kvara, koliko je koštala ova investicija i da li je raspisivan tender, od kojeg proizvođača je kupljen, na koji način se finansirala ova investicije, po kojim pravilima i procedurama je kupljen i koliko će koštati popravka.
Zapošljeni tvrde da šant reaktor ne radi kako treba, da je dan pošto je instaliran počelo da curi ulje, da ispušta čudne zvukove i da su svi u trafo-stanici „Lastva“ uplašeni što može da se dogodi.
- Maltene, niko ne smije da se približi mjestu gdje je instaliran – tvrde oni.
Dok već dva mjeseca odbija da odgovori na pitanja Portala ETV, izvršni direktor CGES Ivan Asanović, prije nekoliko dana u Bečićima, pohvalio se, nabrajajući investicije ove državne kompanije, da su u „prethodnom periodu završili i puštili u probni rad šant reaktor“.
U dokumentu ove državne kompanije od 8. decembra prošle godine „Ažurirani plan razvoja prenosnog sistema električne energije Crne Gore – period 2023 - 2032. godine“, piše da je „nakon gašenja Aluminijumskog kombinata Mostar (BiH), loše hidrološke situacije u regionu (često se dešava da je mali broj proizvodnih jedinica u regionu na mreži), kao i ograničene mogućnosti operatora prenosnih mreža u regionu kada je u pitanju upravljanje reaktivnom energijom, došlo do porasta napona u svim prenosnim mrežama u regionu od interesa za rad CGES-a, naročito na 400 kV naponskom nivou“, te da je „neophodno da se u TS „Lastva“ ugradi varijabilni šant reaktor snage 250 MVAr u cilju veće fleksibilnosti i angažovanja uređaja“...

U dokumentu piše i da je „nakon završetka projekta ugradnje varijabilnog šant reaktora u TS „Lastva“, za očekivati da naponi budu dovedeni u dozvoljene granice, ali to zavisi i od susjednih sistema i njihove regulacije napona“.
Na sajtu kompanija „Xenergy“ d.o.o, koja je, kako piše, angažovana za izvođenje svih građevinskih radova u okviru projekta u TS „Lastva“, ističe se da je šant reaktor posebno važan za potpuno iskorišćavanje podmorskog kabla.
Prvi tender za nabavku i ugradnju varijabilnog šant reaktora, broj 61/21, vrijednosti osam i po miliona eura, CGES je raspisao 15. decembra 2021. godine, ali je, po žalbi, on poništen u oktobru 2022.
Prema podacima koje smo pronašli na Internetu, novi tender, ovoga puta međunarodni, raspisan je u aprilu 2023. godine.
U avgustu te godine, tadašnji ministar finansija Aleksandar Damjanović i šef kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj za Crnu Goru (EBRD) Remon Zakarija, potpisali su Ugovor o garanciji, za amandman na ugovor o kreditnom aranžmanu između CGES-a i EBRD-a, za potrebe finansiranja projekta ugradnje varijabilne prigušnice (šant reaktora) u trafo-stanici „Lastva“, u iznosu do devet miliona eura.
Izvršni direktor CGES-a Ivan Asanović kazao je tada da je ovim ugovorom stvoren osnov za finalizaciju Projekta TS „Lastva“, odnosno ubrzanu nabavku varijabilnog šantnog reaktora i priključka, što će trajno omogućiti siguran rad elektro mreže i interkonekciju sa Italijom.
U junu 2024. godine, tokom posjete predstavnika EBRD trafo-stanici „Lastva“, predstavnik CGES-a i vođa projekta izgradnje te trafo-stanice Aleksa Knežević, kako je prenio dnevnik Dan, kazao je da je u toku instalacija varijabilnog šant reaktora, navodeći da je vrijednost projekta 14,5 miliona eura.
Pojašnjeno je da je projekat finansiran kreditom EBRD u iznosu od devet miliona eura, dok je ostatak obezbijedio CGES.
Sudeći prema ovim informacijama, instalacija šant reaktora sa osam i po miliona eura, koliko je bila procijenjena na prvom tenderu CGES-a 2021. godine narasla je, za svega tri godine, skoro duplo, odnosno čak šest miliona eura?!