Povodom 83. godišnjice strijeljanja 30 logoraša Barskog logora, poručeno da antifašističke vrijednosti i kultura sjećanja moraju ostati trajna obaveza društva

UBNOR Podgorice odao poštu strijeljanim rodoljubima pod Ljubovićem

 (Foto: UBNOR)
(Foto: UBNOR)

Delegacija Udruženja boraca NOR-a i antifašista Glavnog grada Podgorice, zajedno sa članovima porodica strijeljanih rodoljuba, položila je danas vijence na spomen-obilježje pod Ljubovićem, gdje je 25. juna 1943. godine fašistički okupator strijeljao 30 boraca, antifašista i rodoljuba, logoraša zloglasnog Barskog logora.

Kako je saopšteno iz UBNOR-a Podgorice, strijeljani pod Ljubovićem bili su dio grupe od ukupno 180 logoraša, građana Crne Gore različitih nacionalnosti i vjeroispovijesti, koje je okupator u znak odmazde likvidirao u sedam crnogorskih gradova.

– Ovaj zločin predstavlja najmasovnije organizovano strijeljanje koje je fašistički okupator počinio na prostoru Crne Gore. Kroz Barski logor, najveći logor u Crnoj Gori tokom Narodnooslobodilačke borbe, za nešto više od godinu prošlo je oko 10.000 logoraša, među kojima je bilo žena, djece i starijih osoba, izloženih nehumanim uslovima – navodi se u saopštenju.

Predsjednik UBNOR-a Podgorice Borivoje Banović podsjetio je na zločine italijanskog fašističkog okupatora i ulogu domaćih kolaboracionista u njihovom izvršavanju.

– To je bilo vrijeme kada je brat izdavao brata i predavao ga okupatoru. Da nije bilo domaćih izdajnika, bilo bi manje masovnih grobnica i manje strijeljanih u Crnoj Gori – kazao je Banović.

Govoreći o jednom od tragičnih događaja iz tog perioda, podsjetio je na stradanje porodice Dedić na Pobrežju, kada su, kako je naveo, strijeljani Boško Dedić, trojica njegovih sinova i kćerka, dok je italijanski oficir poštedio najmlađeg sina Petra i odveo ga njegovoj majci.

Banović je istakao da u poslijeratnom periodu nije bilo podjela među djecom različitog porijekla i političkih opredjeljenja njihovih porodica.

– Rastao sam i školovao se zajedno sa djecom iz porodica koje su bile na različitim stranama u ratu. Nikada među nama nije bilo podjela niti ružnih riječi. Živjeli smo u vremenu u kojem je svaki dan bio bolji od prethodnog – rekao je on.

Ocijenio je da su podjele obnovljene devedesetih godina prošlog vijeka.

– Došlo je neko ludo vrijeme kada je jedan broj ljudi, predvođen Srpskom pravoslavnom crkvom i četničkim vojvodama, unio nemir i krvoproliće među miran svijet. Danas nas pozivaju na pomirenje, a upravo su oni razorili pomirenje koje je postojalo – naveo je Banović.

On je izrazio nadu da takve politike neće zaustaviti Crnu Goru na njenom evropskom putu.

– Želimo svima bolje sjutra. Neka je vječna slava svim palim borcima, rodoljubima i žrtvama fašističkog terora – poručio je Banović.

Delegacija UBNOR-a Podgorice obišla je i spomen-obilježje posvećeno strijeljanju petočlane porodice Perić i Arse Dedića.

Komemoraciji su prisustvovali i potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore Milojica Dakić i generalni sekretar te organizacije Dragan Mitov Đurović, dok su vijence na spomen-obilježje položili Momčilo Laković, Mladenka Božović i Miloš Brković.

Programska šema

12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 13:05
INFOINFORMATIVA
13:05 15:00
JUTRO SA MAJOMEMISIJA
15:00 15:05
INFOINFORMATIVA
15:05 16:00
E GLAMEMISIJA
16:00 17:00
E UŽIVOEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.