Crnogorac uhapšen na aerodromu u Sidneju: Tvrdio da ima bombu, avion zaustavljen pred polijetanje

Crnogorski državljanin (44) uhapšen je, u nedjelju 21. juna, na aerodromu u Sidneju zbog lažne dojave o bombi, pišu austalijski mediji. On se tereti za ugrožavanje bezbjednosti vazdušnog saobraćaja.
Službenici Australijske federalne policije (AFP) na Aerodromu Sidnej reagovali su na navodnu prijetnju bombom i uhapsili muškarca u avionu kompanije Turkish Airlines na letu iz Sidneja za Kuala Lumpur.
Avion se nalazio na stazi jednog od najprometnijih aerodroma i pripremao za polijetanje kada je član posade upitao muškarca o elektronskoj opremi koju je držao kod sebe.
- Putnik je, navodno, odgovorio da ima bombu. Kapetan je policiji saopštio da je predmet izgledao kao bežični punjač za mobilni telefon - piše portal Canberra Times
Putnici koji su sjedjeli u blizini muškarca premješteni su iz predostrožnosti, nakon čega je policija ušla u avion i stavila lisice na ruke crnogorskom državljaninu.
Detektivka AFP-a, Davina Kopelin, kazala je da se prijetnje bombom uvijek shvataju izuzetno ozbiljno.
- Ono što neki ljudi mogu smatrati šalom može izazvati značajne poremećaje, pokrenuti hitne intervencije i preusmjeriti bezbjednosne resurse sa stvarnih prijetnji. Lažno tvrditi da posjedujete bombu nije neslana šala, već krivično djelo koje može dovesti do krivičnog gonjenja i značajnih kazni - rekla je Kopelin.
Za ovo krivično djelo u Australiji je propisana maksimalna novčana kazna od 10.500 australijskih dolara (blizu 6.500 eura).
T.K.