Šćekić: Pozivam građane Berana i cijele Crne Gore da 13. jula razviju trobojke

Lider Pokreta narodnog povjerenja Dragoslav Šćekić pozvao je građane Berana i cijele Crne Gore da se 13. jula ujedine i razviju trobojke, reagujući na odluku Ministarstva vanjskih poslova (MVP) da Školu diplomatije ,,Gavro Vuković”’ izmjesti na Cetinje.

- Svakim danom neko novo negativno iznenađenje, ili bolje rečeno uvreda i udar na istoriju Crne Gore. Ako su ovo rezultati „osvježene“ Crne Gore, onda je, nažalost, moram kazati, počelo da nas guši sve više i više – sve nas koji Crnu Goru doživljavamo kao mjesto za sve i koji smo se borili za ove „promjene“ - poručio je Šćekić. 

On je istakao i da mu je drago što je predsjednik Opštine Berane Đole Lutovac uputio reakciju.

-... ali izražavam veliko žaljenje da se već drugi put zaredom dešavaju neprimjereni, a sada već i ne slučajni postupci od strane „naše“ vlasti. Prvi put kada je zasmetala vjekovna crnogorska kapa sa ocilima, a sada i crnogorska trobojka na kući prvog pravnika i ministra inostranih djela Knjaževine Crne Gore, vojvode Gavra Vukovića, ponosa Vasojevića i cijele Crne Gore - naveo je Šćekić.

On ističe da je ova rekacija MVP neprmjerena. 

- Neprimjerena reakcija Ministarstva vanjskih poslova, koje u posljednje vrijeme uzima za pravo da zabranjuje čak i komentare kada su u pitanju državni interesi, prisvajajući Ministarstvo kao da je privatno vlasništvo ili vlasništvo jednog političkog subjekta, prevazilazi sve granice dobrog ukusa i poštovanja Crne Gore i, navodi, naše istorije i naše različitosti. Još više vrijeđa činjenica da, bez obzira na različita opredjeljenja, to nije branio ni prethodni režim, a da se sada pokušava ugušiti i sloboda riječi. E pa neće moći, gospodo. Shvatite da je Crna Gora građanska država i da je za nju kroz vjekove izginulo mnogo ljudi. Njena državnost je 1878. godine potvrđena na Berlinskom kongresu, gdje se zavijorila i trobojka, sa kojom je na prestonom Cetinju proslavljeno međunarodno priznanje države, na čelu sa Nikolom I Petrovićem Njegošem. Tada je cijela Crna Gora slavila, ujedinjena u svim segmentima, a njen simbol bila je trobojka uz svog gospodara - naglasio je Šćekić.  

Šćekić je upitao "da li sada Ministarstvu vanjskih poslova smeta simbol ujedinjene Crne Gore ili smetaju Vasojevići i Berane, koji se nijesu odrekli ni prisajedinjenja, ni ujedinjenja, ni svojih života datih kako u borbi protiv Osmanlija, tako i u borbi protiv fašizma, opet pod trobojkom u različitim oblicima? 

Prema njegovim riječima, ovo je kontinuirani udar na građansku Crnu Goru.

- Trobojka iz Kraljevine Crne Gore bila je zastava cijelog tadašnjeg ujedinjenog naroda, ali očigledno neke asocira na to da u Crnoj Gori žive i Srbi, što je, po svemu sudeći, dovoljan razlog za nastavak antisrpske politike, koju mi kao građanski i narodni pokret nećemo dozvoliti. Na isti način borićemo se za identitet svakog građanina Crne Gore, na istorijski utemeljenim činjenicama i argumentima, jer dosta je nacionalističkih i šovinističkih pokušaja usmjerenih prema srpskom narodu, koji je državotvoran i stradalan narod u našoj Crnoj Gori - poručuje Šćekić.

On je pozvao građane da se, kako je kazao, ujedine kao što su bili ujedinjeni 1878. godine. 

- ... da razviju trobojke i da 13. jula proslavimo Dan državnosti, pokazujući svima da poštujemo istinsku i istorijski priznatu Crnu Goru. Neka ona na svoju 150. godišnjicu 2028. bude članica Evropske unije, što ćemo proslaviti sa istim simbolima na svim meridijanima, za dobro svih naših građana - zaključio je Šćekić.

Programska šema

20:50 21:00
5 MIN XEMISIJA
21:00 22:00
BAHAR 1EMISIJA
22:00 23:30
UKRŠTENE RIJEČIEMISIJA
23:30 00:10
E GLAMEMISIJA
00:10 02:10
BUDILNIKEMISIJA
02:10 04:10
SREĆAN DANEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.