Pokrenut edukativni program za osobe sa dijabetesom tip 1

Nevladino udruženje (NVU) „Dijabetes ekipa DOB“ potpisalo je memorandum o saradnji sa Kliničkim centrom Crne Gore (KCCG), koji podrazumijeva pokretanje edukativnog programa za osobe sa dijabetesom melitusom tip 1.
Iz NVU „Dijabetes ekipa DOB“ su saopštili da će program biti realizovan kroz dva edukativna ciklusa od po pet sedmica, sa ciljem unapređenja znanja i vještina neophodnih za svakodnevno i kvalitetno upravljanje dijabetesom.
Taj program, kako su rekli, predstavlja početak dugoročne saradnje usmjerene ka uspostavljanju organizovane i kontinuirane edukacije osoba sa dijabetesom tip 1 u Crnoj Gori.
- Kroz partnerstvo KCCG i NVU „Dijabetes ekipa DOB“ učesnicima će biti obezbijeđena stručna, praktična i psihološka podrška kao važna dopuna redovnom medicinskom liječenju - ističe se u saopštenju.
Navodi se da je prva edukativna radionica na temu „Uvod u CHO counting“, kojoj je prisustvovalo 13 učesnika, već održana u prostorijama KCCG.
- Ispred KCCG radionici je prisustvovala glavna sestra Interne klinike Sanja Minić, koja je imala posebno izlaganje u okviru programa radionice. Kroz razgovor sa učesnicima, dijeljenje stručnih iskustava i odgovore na brojna pitanja značajno je obogatila sadržaj radionice i doprinijela kvalitetu diskusije - kazali su iz NVU.
Oni su naglasili da je radionica bila interaktivnog karaktera, sa brojnim praktičnim primjerima, pitanjima i diskusijom, što je učesnicima omogućilo da steknu osnovna znanja o preračunavanju ugljenih hidrata i njihovom značaju u svakodnevnom upravljanju dijabetesom.
Iz NVU „Dijabetes ekipa DOB“ su pojasnili da je program koncipiran kao ciklus od pet radionica sa istim učesnicima, tokom kojih će obrađivati različite teme i razvijati praktične vještine koje doprinose boljoj regulaciji dijabetesa i kvalitetnijem životu osoba sa dijabetesom tip 1.
Radionice će, kažu, dodatno biti obogaćene prisustvom stručnjaka iz različitih oblasti koji će sa učesnicima podijeliti svoja znanja i iskustva.
- Pored endokrinologa, u programu učestvuju i psihološkinja Ana Glendža i nutricionistkinja Jovana Živić, čime se obezbjeđuje sveobuhvatan pristup dijabetesu tip 1. Cilj programa nije samo unapređenje znanja o terapiji i ishrani, već i osnaživanje učesnika da uz stručnu podršku lakše prevazilaze svakodnevne izazove života sa dijabetesom - dodaju u saopštenju.