Šahmanović: Ulažemo u djecu, ona su naša najvažnija investicija

Ulaganje u energetsku efikasnost škola znači ulaganje u kvalitetnije uslove za obrazovanje i budućnost djece, poručio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović povodom završetka rekonstrukcije Osnovne škole „Risto Ratković“ u Bijelom Polju.
On je istakao da je ponosan da je OŠ "Risto Ratković" postala dio zelene Crne Gore, poručujući da su radovi završeni, a mjere energetske efikasnosti sprovedene – od termoizolacije do modernizovanih sistema grijanja.
- Iza svake cifre o uštedi energije stoji dijete koje više neće sjedjeti u hladnoj učionici, nastavnik koji može da se posveti nastavi, a ne borbi sa neuslovnim prostorom. Ulažemo u djecu, jer su ona naša najvažnija investicija – kazao je Šahmanović.
Dodao je da mu je posebno drago što se program nastavlja na sjeveru države i što je ovo još jedna obrazovna ustanova koja je modernizovana, čime su učenicima i nastavnicima obezbijeđeni kvalitetniji uslovi za boravak i izvođenje nastave.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović ocijenila je da je riječ o investiciji koja direktno doprinosi razvoju Bijelog Polja i sjevera države.
– Naši prosvjetni radnici i učenici konačno dobijaju bezbjedno i podsticajno okruženje u skladu sa standardima 21. vijeka, što će bez sumnje unaprijediti kvalitet obrazovnog procesa. U saradnji sa Ministarstvom energetike i rudarstva i Ministarstvom javnih radova nastavljamo intenzivno da radimo na unapređenju obrazovne infrastrukture kako bi svako dijete imalo adekvatne uslove za obrazovanje – istakla je Jakšić-Stojanović.
Radovi na OŠ „Risto Ratković“, koji su počeli u septembru prošle godine, obuhvatili su sanaciju objekta, obnovu krovne konstrukcije i fasade, termoizolaciju spoljašnjih zidova, poda i krova, zamjenu dotrajale stolarije, modernizaciju sistema grijanja i hlađenja, ugradnju LED rasvjete i rekonstrukciju sanitarnih čvorova u skladu sa standardima pristupačnosti za osobe sa invaliditetom.
Škola je dio četvrtog klastera projekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB), koji se realizuje u okviru Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP), uz podršku Evropske unije, Njemačke razvojne banke (KfW) i Vlade Crne Gore.
Iz Ministarstva su podsjetili da je kroz isti projekat do sada obnovljeno sedam obrazovnih ustanova u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru, čime su ostvarene prosječne uštede energije od 59 odsto i smanjene emisije ugljen-dioksida za oko 1.400 tona godišnje, dok su unaprijeđeni uslovi rada i učenja za više od 5.600 učenika i zaposlenih.
Ukupna vrijednost projekta PEEPB iznosi oko 60 miliona eura, a njegov cilj je energetska rekonstrukcija i modernizacija do 20 javnih objekata širom Crne Gore do kraja 2027. godine.