Nakon protesta: U Keniji obustavljena izgradnja karantina za Amerikance zaražene ebolom

Ministar zdravstva Kenije Aden Duale je naredio obustavljanje izgradnje karantinskog centra za Amerikance zaražene ebolom, posao koji je dosad podržavao, mada je sud već naredio da se radovi prekinu.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) je objavili plan da Amerikance zaražene ebolom šalje u specijalni objekat u Keniji, umjesto da ih vraća kući. SAD planiraju da daju 13,5 miliona dolara za pripremu Kenije za suočavanje s bolešću s kojom se bez većeg uspjeha bore Demokratska Republika Kongo i susjedna Uganda.
Vrhovni sud Kenije je u maju naredio da se obustavi izgradnja centra dok se ne donese odluka o tom planu. Intervenciju suda su tražili Advokatska komora Kenije i Institut Katiba - kao ustavni nadzornik, tvrdeći da zdravstveni sistem Kenije nije u stanju da se nosi sa potencijalnom epidemijom ebole.
Izgradnja je bila nastavljena uprkos naredbi, a mještani su održali niz protesta tokom kojih su poginule tri osobe.
Ministar zdravstva Duale koji se ipak zalagao za izgradnju, u ponedjeljak je proglašen krivim za nepoštovanje suda, ali danas nije kažnjen pošto je sud prihvatio njegovo izvinjenje.
Duale je branio izgradnju specijalnog karantina i tvrdio da je neosnovana zabrinutost da je taj centar opasan za stanovništvo u okolini.