Dodijeljene nagrade za najbolje prakse u javnoj upravi

Ovogodišnji dobitnici nagrada za najbolje prakse u javnoj upravi svojim rezultatima pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu.
To su saopštili iz Ministarstva javne uprave (MJU), koje je dodijelilo nagrade pojedincima i timovima za najbolje prakse u javnoj upravi.
- Nagrade za najbolje prakse u javnoj upravi predstavljaju priznanje za izvrsnost, odgovornost i posvećenost službenika koji svojim radom unapređuju kvalitet javnih usluga i doprinose modernizaciji institucija - navodi se u saopštenju.
Ističe se da istovremeno te nagrade potvrđuju da su znanje, integritet, inovativnost i timski rad pokretači uspješnih reformi i evropskog razvoja Crne Gore.
- Ovogodišnji dobitnici priznanja, nagrađeni povodom Međunarodnog dana javne uprave, svojim rezultatima pokazali su da tehnologija i digitalna rješenja imaju punu vrijednost tek kada ih prate stručni, odgovorni i posvećeni ljudi, spremni da preuzmu odgovornost za promjene i svakodnevno rade u javnom interesu - piše u saopštenju.
Ministar javne uprave Maraš Dukaj poručio je da priznanja predstavljaju potvrdu njihovog predanog, odgovornog rada, ali da najveće nagrade ne dodjeljuju komisije.
- Najveće nagrade donosi osjećaj da ste danas bolji nego juče, da ste ostavili trag i doprinijeli nečemu što je veće od svakog pojedinca. Taj osjećaj ne može se dodijeliti odlukom - on se zaslužuje radom, odgovornošću i integritetom - poručio je Dukaj.
On je naglasio da nagrađeni svojim primjerom pokazuju da se izvrsnost u javnoj upravi gradi svakodnevnim radom, profesionalnošću i spremnošću da se građanima pruže kvalitetnije i dostupnije usluge.
Na svečanosti su uručene pojedinačne i timske nagrade za najbolje prakse u javnoj uprave.
Pojedinačna priznanja dodijeljena su Šćepanu Tošiću iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja za razvoj usluge virtuelnog asistenta (chatbot), koji građanima olakšava pristup informacijama o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja, Mariji Tomović iz Ministarstva kulture i medija za portal za elektronsko podnošenje prijava na konkurse Ministarstva.
Navodi se da su pojedinačna priznanja dobili i Granica K. Petrić iz Ministarstva evropskih poslova za projekat EUTrack - digitalizaciju monitoringa procesa pristupanja Evropskoj uniji (EU), kao i Željko Tomović iz Ministarstva ekonomskog razvoja za doprinos privremenom zatvaranju pregovaračkog poglavlja 28.
- Pojedinačna nagrada dodijeljena je i Ivani Mrvaljević iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za doprinos realizaciji Reformske agende Crne Gore kroz projekte EPALE i AI Agenda, Slavojki Šuković iz Ministarstva zdravlja za doprinos aktivnostima pregovaračkog procesa i Mariji Mrvaljević iz MJU za doprinos usvajanju Zakona o slobodnom pristupu informacijama - dodaje se u saopštenju.
Kako je saopšteno, nagrade za timski rad uručene su timu MJU i Glavnog grada Podgorica, koji čine Maja Dragojević, Ljiljana Gligorović, Nevenka Kavarić, Boris Pajović, Zlata Pelević Racković, Milojka Popović i Lejla Katana Perazić, za unapređenje međuopštinske saradnje i pristupanje jedinica lokalne samouprave jedinstvenom sistemu za elektronsku razmjenu podataka JSERP (novi X-Road).
- Priznanje je dobio i tim za projekat Teleoftamologija, koji čine Tomislav Šimun iz Doma zdravlja Podgorica, Marijan Marijanović iz Ministarstva zdravlja, Jelena Radović iz Kliničkog centra Crne Gore i Danilo Drobnjak iz Ministarstva zdravlja - dodaje se u saopštenju.
Iz MJU su kazali da su za razvoj sistema eDijagnostika nagrađeni Marijan Marijanović iz Ministarstva zdravlja, dr Dijana Račeta Mašić, dr Marija Abramović, Tamara Tapušković i Armin Muhović iz Kliničkog centra, Veljko Glavičić iz Opšte bolnice Bar i Rade Milović iz Doma zdravlja Podgorica.
Oni su dodali da je priznanje za projekat „PAR4EU: Od koordinacije do rezultata“ dobio tim MJU koji čine Zorica Zeković, Nevena Zindović Rabrenović, Ljubica Radaković, Stela Bobot i Milena Popović Glavatović.
- Nagrađen je i tim Glavnog grada Podgorica - Slađana Anđušić, Ksenija Borilović i Danilo Vučinić - za doprinos osvajanju titule Evropske prijestonice mladih 2028 - rekli su iz MJU.
Priznanje je uručeno i Emiliji Knežević i Ivani Peulić iz Opštine Herceg Novi za jačanje međunarodne saradnje i procesa evropskih integracija kroz implementaciju EU projekata i međunarodnih partnerstava SINERGY, GREENSMES i CIRCUS.
Iz MJU su naveli da je specijalna nagrada, priznanje za strateški doprinos digitalnoj transformaciji, sajber bezbjednosti i evropskim integracijama, pripala Jeleni Knežević iz tog Vladinog resora.
- Ovogodišnji dobitnici priznanja još jednom su potvrdili da uspješne reforme počivaju na ljudima - njihovom znanju, integritetu i spremnosti da javni interes stave na prvo mjesto. Upravo zato ova priznanja nijesu samo nagrada za ostvarene rezultate, već i poruka da izvrsnost treba prepoznati, istaći i promovisati kao vrijednost koja inspiriše druge i pokreće dalji razvoj javne uprave - poručili su iz MJU.