Andrić: Nećemo dozvoliti da Ministarstvo otvara nove kamenolome u Mrkojevićima

Asim Andrić (Foto: DPS)
Asim Andrić (Foto: DPS)

Otvaranje novih kamenoloma u Baru je plan kome se barska lokalna uprava protivi, saopštio je predsjednik Kluba odbornika Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini opštine Bar Asim Andrić i dodao da bi to ostavilo štetne posljedice po zdravlje i živote ljudi.

 - Kako smo posljednjih dana upoznati s namjerama Ministarstva energetike i rudarstva da kroz dopunu Godišnjeg plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za ovu godinu, a pod parolom investicija, novih vrijednosti i radnih mjesta, pokušava ucrtati novi kamenolom na području Mrkojevića, to jest Gorane, ovim putem javno želim da ih upoznam da će u svojoj namjeri imati snažan institucionalni i građanski otpor i da svoju ideju neće realizovati onako kako je neko zamislio – ulaskom na „mala vrata“ - rekao je Andrić.

On je naveo da su dobro svima poznate činjenice da mještani Velje Gorane već dugi niz godina vode institucionalnu borbu da spriječe novi kamenolom na lokalitetu Velja Gorana, koji bi doveo do devastacije prostora, ugrozio životnu sredinu i, ono što je najvažnije, ostavio štetne posljedice po zdravlje i živote ljudi.

- Javnosti radi, upravo je lokacija koju Ministarstvo planira dati na koncesiju pod nazivom Bederla u neposrednoj blizini ili na istom lokalitetu kao koncesiono područje na kojem se nalazi ono kojem se mještani protive godinama unazad - rekao je Andrić. 

 On je poručio predstavnicima Ministarstva, koji vjerovatno misle da mogu na ovaj način da „provuku“ ovaj lokalitet kroz dopunu Godišnjeg plana, da to neće biti tek tako moguće, jer ih neka prethodna iskustva uče da sada moraju biti pažljiviji i oprezniji.

 - U prilog ovome želim takođe podsjetiti na zaključak Skupštine opštine Bar i jasno iskazan stav Opštine Bar, koji je više puta dostavljen Ministarstvu energetike i rudarstva, da je otvaranje novih kamenoloma u Baru plan kome se barska lokalna uprava protivi - kazao je Andrić.

On je pozvao da se iz dopune Godišnjeg plana isključi lokalitet Bederla, jer je sada pravo vrijeme da to urade, sve dok nijesu pokrenuti koncesioni pozivi i zaključeni ugovori. 

- Svakako da ću kao odbornik i građanin Mrkojevića i Bara uputiti i zvaničan dopis Ministarstvu, a vjerujem da ćete čuti i glas građana, upravo onih koji se godinama bore protiv ove i sličnih namjera. Razvoj i nova radna mjesta planirajte na neki drugi način, na nekim drugim mjestima i kroz neke druge strategije, a ne na način da uništavate jedno mjesto i zdravlje ljudi - zaključio je Andrić.

Programska šema

16:00 17:00
E UŽIVOEMISIJA
17:00 17:05
INFOINFORMATIVA
17:05 18:00
E UŽIVOEMISIJA
18:00 19:00
LINIJA ŽIVOTAEMISIJA
19:00 20:00
24 SATAINFORMATIVA
20:00 21:00
TRAG U VREMENUEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.