Batrićević: Amfilohije je bio napravio crkvu u crkvi, Mandić pravi Srbiju u Crnoj Gori

Istoričar i profesor na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost dr Boban Batrićević ocijenio je u Drugačijoj radio vezi na Anteni M da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić marginalna politička figura u svjetskoj igri, ali je i te kako važna karika za procese u Crnoj Gori.
- Ako se pogleda njegova biografija, od njegovih početaka do danas, onda je jasno da se radi o politici koja je imala nepromijenjen koncept i program o njegovim vizijama Crne Gore. On je samo mijenjao taktiku. Njegova politička biografija neodoljivo podsjeća na biografije ljudi koji su iznjedrili fašističke i nacističke ideje u međuratnome periodu, ili te totalitarne pokrete. Naravno da se radi o drugačijem kontekstu i kompletno drugačijem miljeu, ali su neke stvari vrlo slične i znakovite - ističe Batrićević.
On podvlači da su Mandić i njegovi savjetnici shvatili da treba da prate kurs trampizma.
- Oni to rade na lokalnim osnovama, kako je jedino i moguće u Crnoj Gori. Onog trena kad je Hitler prihvatio da mora da se kreće u konturama versajskog poretka Evrope koji je prezirao, on je tek tada počeo da pravi ozbiljan proboj na međunarodnoj sceni. To će biti slučaj i sa Mandićem. Ja sam ubijeđen da on neće odustati od zacrtanih programa. Njega NATO ne zanima. Ljudi se često prevare pa govore o Rusiji. On je bio ruski igrač, dok je bio pion u opoziciji. On je sad neformalni lider većine. Spajić je premijer, on ima izvršnu vlast, ali Mandić kontroliše uzde većine, on je drži na okupu. Mislim da je upravo to jedna velika opasnost, jer se ljudi prevare kad misle da se Mandić mijenja. Mandić se ne mijenja, već samo mijenja retoriku i komunicira na način koji bi većinska javnost željela da čuje - ukazuje Batrićević.
Gost DRV ističe da je zloupotreba istorijskih fakata u političko-društvenom spektru "bojno polje".
- Onaj ko probudi emociju kod ljudi, taj će vladati. To je polazna logika. Zbog toga im treba toliko procesija, simbola... Mandićevi patetični govori o tome kako se kaje što je vodio tu politiku kod nekog pale emocije. To pokazuju i brojke javnog mnjenja. Taj pol koji trenutno vlada Crnom Gorom, bez manjinskih partija, zadržava snagu i raste. Ideološko ljepilo koje iza toga stoji i koje je omogućilo Mandiću ovakvu poziciju je Srpska pravoslavna crkva - objašnjava Batrićević.
Ukazuje da Mandićeva snaga leži u tome što je shvatio da je njegov politički patron, Aleksandar Vučić u krizi.
- Vučić će vrlo vjerovatno ići s vlasti, možda i neće, ali on više nema moć prema međunarodnoj zajednici koju je imao, pogotovo nakon napada na Ukrajinu. Vučić je završio stranicu. Mandić pravi proračun, scenario za vrijeme kad tu ne bude Vučić. Siguran sam da će ovaj studentski pokret ponovo iznjedriti velikosrpskog političara iz te opcije. Ako Milo Lompar treba da bude lider studentskog pokreta, možemo slobodno da kažemo da je Vučić gospodin, pogotovo ovako ranjen, jer čim je on ranjen, Crna Gora napreduje. Mandić je tu poziciju vrlo vješto iskoristio. On se nikad nije odrekao Srbije, nije se odrekao biznis veza, jako štetnih, možda i kriminalnih veza sa tim režimom. Mandić ide ka ostvarenju svog cilja. Koji je vrlo jasan, vrlo vidljiv - da 2027. godine, on ili neko iz njegovog okruženja, tipujem na nekog od savjetnika, bude premijer. Ako to ne bude opcija, druga varijanta je Spajić premijer, ali vrlo slab Spajić, na kojeg Zapad nema uticaj koji trenutno ostvaruje. Pritom mislim samo na EU, bez Amerike, jer taj Zapad koji smo znali do prije koju godinu više ne postoji - naglašava Batrićević.
Upitan koliko su realne šanse za ozbiljan kompromis sa opozicijom, kako bismo stigli do cilja na EU putu, Batrićević ukazuje da postoje dvije ključne razlike koje se odražavaju na nivou vlasti i opozicije.
- Za ključni dio vlasti, tu mislim na Andriju Mandića, na Filipa Ivanovića... EU je prilika da dobiju međunarodnu legitimaciju za svoju velikosrpsku politiku, zato što će njihovi partneri biti AFD, Orban, Babiš... S druge strane, Mandiću ulazak treba zbog njegovog vin-vin scenarija. Rusija je sad predaleko. Mandić nije agent tog uticaja. On je sad agent Srbije, ali vrlo svjestan komotne pozicije da sad ima slobodu i moć koju je nekad imao Amfilohije Radović. Ne srcima, ne dušama,ali vrlo važnim uticajem. Amfilohije je bio napravio crkvu u crkvi. Mandić pravi Srbiju u Crnoj Gori, ali da on bude na čelu te Srbije - ističe Batrićević.
Problem je, kako naglašava, što vlast i opozicija ne vide jednako benefite od članstva u EU.
- Kljućni dio vlasti želi da to iskoristi za dodatno cementiranje svoje konzervativističke politike, da ostane na pozicijama moći koje trenutno ima, ili da ih proširi. S druge strane, opozicija misli da će pritisci iz EU dovesti do toga da se DPS vrati na vlast, ili možda u nekoj drugoj formi. Mislim da je to vrlo teško - podvlači Batrićević.
Govoreći o potencijalu proevropskog dijela opozicije za mobilizaciju šireg biračkog tijela, Batrićević ističe da su u tom segmentu propuštene mnoge šanse.
- Za vrijeme mandata Vlade Milojka Spajića potrošena je ogromna energija koja nije iskorišćena da DPS, kao najsnažnija procrnogorska partija, raširi polove saradnje sa građanskim inicijativama, sa civilnim sektorom... Oni se kao elitistička partija ne snalaze u politici koja zahtijeva izlaz iz okvira u kojima su se komotno kretali. Kad je riječ o Evropskom savezu, definitivno hrabri objedinjavanje. Njima treba ozbiljan lider, koji će moći da sve te različitosti objedini i da ponudi politike koje DPS nije iskoristio, kako bi se doprlo do novih birača, ili birača URE, ili nekog minimalnog procenta unutar jezgra Demokrata. Ako pogledate biračko tijelo, ne računam Milana Kneževića, koji je slučajno upao u opoziciju, a računam glasače GP URA, vidjećete da je samo procrnogorska opcija opozicija. Mi iz šireg društvenog spektra smo propustili šansu da se zajedno sa opozicijom radi na formiranju trećeg političkog subjekta. Tu bi opozicija imala idealnu poziciju, kao 2020. godine. Imali bismo DPS kao jednu konzervativnu partiju za tradicionalne birače, Evropski savez treba da lovi birače PES-a i URE i treći segment bi bio taj koji bi probudio energiju sa novom politikom. Ali vidim limitiranost DPS-a i Evropskog saveza u odnosu na aktivizam s ulice. Mislim da je Crnoj Gori potreban pokret koji bi uspio da stvori jednu vrstu lijevog patriotizma. Sa ovim ukrupnjavanjem Evropskog saveza i sa nekim porukama iz Brisela, mislim da se već crta Vlada koja će biti formirana 2027. - da se zadrži postojeća struktura, da uđe u Vladu Evropski savez i da se izbace Demokrate. Bojim se da će to Evropskom savezu biti stavljeno kao opcija uzmi ili ostavi - poručuje Batrićević.