Bivši premijer Crne Gore obmanuo javnost: Abazović nije počasni građanin Njujorka

 (Foto: GP URA)
(Foto: GP URA)

Bivši premijer i lider Građanskog pokreta (GP) URA Dritan Abazović nije proglašen za počasnog građanina Njujorka. To je “Vijestima” rekla kancelarija Kristofera Martea (Christopher Marte), člana Gradskog vijeća Njujorka (New York City Council), koji je, s još pet kolega iz tog zakonodavnog tijela, potpisao povelju koja je u utorak veče (23. jun) uručena Abazoviću u SAD-u, a za koju GP URA i bivši premijer tvrde da je “specijalno priznanje - počasni građanin”.

- Gradsko vijeće Njujorka nema ovlašćenje da proglašava počasne građane. Vijeće je izdalo proglas, koji je pravni dokument u kom se pominju dostignuća bivšeg ministra - saopštila je Vijestima kancelarija Martea, koji u Gradskom vijeću Njujorka predstavlja Menhetn.

To znači da su GP URA i njegov lider obmanuli javnost kad su u srijedu ujutru (24. jun) saopštili medijima (odnosno objavili na društvenim mrežama) da je on, odlukom Gradskog vijeća Njujorka, postao počasni građanin Velike Jabuke.

GP URA i Abazović nijesu odgovorili na pitanja redakcije zašto su to učinili.

Da je Abazovićevo “priznanje” sumnjivo, prvi je ukazao portal “Revije fokus” (fokuspress.com) iz Njujorka, čiji je reporter, koji je izvještavao s događaja na kom je bio bivši premijer, objavio da se na uručenom dokumentu ne pominje titula “počasni građanin Njujorka”, te da nije ni objavljena odluka o dodjeljivanju tog statusa.

Naveo je da na povelji piše “proklamacija” i da je u njenom tekstu rečeno da je dodijeljena zbog doprinosa javnom životu, promocije demokratskih vrijednosti, međunarodne saradnje i angažmana na povezivanju zajednica.

Reporter je predočio i na to da tokom ceremonije u Gradskoj vijećnici Njujorka, članovi Vijeća nisu pomenuli dodjelu titule počasnog građanina. Napomenuo je da Vijeće i njegovi članovi redovno izdaju proklamacije pojedincima, organizacijama i zajednicama kao vid javnog priznanja za njihov doprinos društvu. Takvi dokumenti, dodao je, imaju ceremonijalni karakter i predstavljaju izraz poštovanja i zahvalnosti.

Osim Martea, povelju su, kako je saopštio GP URA, potpisali Dejvid M. Kar (zastupa Bruklin u Gradskom vijeću Njujorka), Kamila M. Henks (Staten Ajland), Frenk Morano (Staten Ajland), Džastin Sančez (Bronks) i Fil Vong (Kvins).

Abazovićeva stranka objavila je u srijedu da je “u sjedištu njujorškog parlamentarizma” dan ranije održana svečana ceremonija “u čast državnosti Crne Gore”, kojoj su, osim gradskih zvaničnika, prisustvovali i predstavnici brojne dijaspore, njihova udruženja i istaknuti pojedinci.

Navode da je Abazović na događaju kazao da je cijeli svoj javni angažman podredio građenju mostova saradnje i zbližavanju ljudi različitih identiteta, naroda i država.

- Danas, kad Crna Gora u Gradskoj vijećnici Njujorka, jednog od najznačajnijih gradova na svijetu, obilježava svoj Dan državanosti, stigla je potvrda da zalaganje za prave vrijednosti nije uzaludno - rekao je on.

Abazović je, kako je saopštio GP URA, istakao da je ponosan na Crnu Goru, njena dostignuća, ali i na “naše sjajne ljude koji žive ovdje i čine da se ime naše države pominje s posebnim pijetetom”.

- Nek vječno gori baklja na Kipu slobode u ime svih dobrih ljudi koji žele mir i prosperitet, ali i koji staju u odbranu pravde, univerzalnih vrijednosti i društva jednakih šansi - kazao je on.

Programska šema

11:00 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 15:00
BAHAR 1SERIJA
15:00 16:00
DRES NACIJA REPREZENTACIJAEMISIJA
16:00 17:00
ZNAK PODZNAKEMISIJA
17:00 19:00
VIKEND POPODNEEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.