Ðeka: Vučić bi da ekstremizuje Srbe u Crnoj Gori, ali ne uspijeva da nametne svoju igru

Napadi zvaničnog Beograda na Crnu Goru ne jenjavaju. Naprotiv, iz dana u dan postaju sve intenzivniji. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na različite načine pokušava da izvrši pritisak na Crnu Goru, dok su u posljednje vrijeme i Crnogorci postali meta u Srbiji.
Sve je dodatno pojačano nakon Samita u Tivtu, jednog od najznačajnijih međunarodnih događaja organizovanih u novijoj istoriji Crne Gore. Pokušaji da se taj skup destabilizuje ili da se na njega baci sjenka nijesu uspjeli.
Međutim, ostaje pitanje – šta zapravo Vučić i zvanični Beograd žele da postignu takvom politikom prema Crnoj Gori?
Ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka u izjavi za Portal ETV šalje jasnu poruku.
- Razloga je, po mom mišljenju, nekoliko. Prvo, pokušaj skretanja pažnje sa velikih problema koje srpsko rukovodstvo ima u samoj Srbiji. Drugo je pokušaj ometanja Crne Gore na evropskom putu. I treće, pokušaj ekstremizovanja Srba u Crnoj Gori. Mislim da ni po jednoj od ovih tačaka zvanični Beograd ne uspijeva da nametne svoju igru - poručuje Đeka.
Ključno pitanje koje se nameće jeste može li Crna Gora da se odbrani od takvih napada i pritisaka.
Đeka nema dilemu – može.
- Uvjeren sam da može. Sada je vrijeme naš saveznik. Nijesam siguran da je tako kada je to u pitanju za režim u Beogradu - poručio je Đeka u izjavi za Portal ETV.