Iran zahtijeva odgovornost zbog "saučesništva" NATO-a sa SAD u ratu

Izjave generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea da su Sjedinjene Američke Države (SAD) koristile neke od vojnih baza Alijanse u Evropi tokom rata sa Iranom, predstavljaju "priznanje saučesništva NATO-a u sukobu", saopštilo je iransko Ministarstvo spoljnih poslova i zatražilo odgovornost.
Ruteove izjave, koje su uslijedile kao odgovor na kritike američkog predsjednika Donalda Trampa zbog nedostatka saradnje NATO-a u vojnoj kampanji Vašingtona protiv Teherana, predstavljaju "priznanje aktivnog saučesništva organizacije u izvršenju vojne agresije protiv nezavisne zemlje", saopštilo je iransko ministarstvo.
Rute je rekao da su tokom rata, koji je počeo američko-izraelskim napadima na Iran 28. februara, evropske članice NATO-a u velikoj mjeri sarađivale sa SAD-om i da je između četiri hiljade i pet hiljada operativnih letova američke vojske izvršeno iz evropskih baza, uključujući i iz Italije, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Italijanski zvaničnici odbacili su tu tvrdnju, navodeći da su SAD-u dozvolili korišćenje svojih baza samo za logističke i pomoćne letove na osnovu bilateralnih obaveza prema Vašingtonu, i da iz Italije nijesu izvođene ofanzivne operacije.
Nekoliko evropskih saveznika SAD-a, uključujući Italiju i Španiju, eksplicitno se protivilo ratu, dok su drugi, poput Britanije, Njemačke i Francuske, zauzeli oprezniji stav i izbjegli direktno uključivanje u rat.