Piperović: Dešava se stručna katastrofa, sudovi ne poštuju ZKP

Advokat Zoran Piperović ocijenio je da crnogorsko pravosuđe prolazi kroz ozbiljnu stručnu krizu, tvrdeći da pojedine odluke viših sudskih instanci odstupaju od osnovnih pravnih principa, da je pritvor postao pravilo umjesto izuzetka, te da se ne poštuje Zakon o krivičnom postupku.
Piperović duže vrijeme upozorava na lošu praksu Apelacionog suda koji na pravosnažno rješenje Višeg suda o pritvoru naknadno dodaje tačku četiri, odnosno težinu krivično djela. Njegova upozorenja i apeli ostali su bez odjeka. To, kako je rekao advokat u informativnoj emisiji "24 sata" na Televiziji E, govori da se dešava stručna i pravosudna katastrofa.
- Ja na to upozoravam pune dvije godine, otkad je određen pritvor Zoranu Lazoviću. I oni znaju da govorim istinu. Objašnjavao sam 5.000 puta zašto ne može i kako, kad dođu nove okolnosti, treba da se radi. Dakle, pravosnažnoj odluci se ne može ništa dodati. Morate donijeti novu odluku. Mora postojati novo rješenje kojim se određuje nova tačka i mora da postoji pravo na žalbu. Dodavati tačku na pravosnažno rješenje znači preinačiti ga. U pravnom poretku hiljadu godina ne postoji da se nešto može dodati na pravosnažno rješenje u upravnom, sudskom, parničnom, krivičnom postupku... To je abeceda prava i to učimo na drugoj-trećoj godini studija - objašnjava Piperović.
Međutim, kako ističe, kada ovako nešto dođe iz sudova poput Apleacionog - onda nešto nije u redu.
- Zašto nije u redu - to može biti pitanje oko kojeg se može licitirati. Ja mogu misliti da je to pritisak, politička odluka, ili strah... Znam samo da to nije struka i znanje - dodao je on.
Još gora stvar je, smatra on, što Apelacioni sud vraća Višem odluku kojom je, na primjer, odbačen zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) o određivanju pritvora biznismenima Ranku Uboviću i Vladanu Ivanoviću.
- One sekunde kada je njima otpao osnov po kojem su bili u pritvoru to rješenje je i de jure i de fakto mrtvo i više ne postoji u pravnom poretku i saobraćaju. I sada oni traže da se "oživi mrtac", a ne da se donese novo rješenje. I umjesto da to bude jasno Apelacionom sudu, oni kažu: "Odlučite". O čemu da se odluči kad to rješenje više pravno ne postoji. To je isto kao da pošaljete poziv da biračko pravo ostvari čovjek koji je umro prije 15 godina. Ako treba sud toga ranga ovo da radi - onda pogledajte gdje smo - naglasio je Piperović.
On je stava i da Viši sud trebalo da zauzme jasan stav da o ovome više neće odlučivati.
- Oni treba da kažu da rješenje koje je bilo određeno po tački 2 ne postoji više u pravnom poretku i svaki sudija i tužilac iz spisa mogu da ga pocijepaju. Zovu me kolege iz regiona i kad me slušaju što pričam pitaju me da li se šalim. Ne mogu da vjeruju što se dešava - dodaje Piperović.
"Prvi aksiom u ovoj struci je da su svi isti"
Piperović ističe i da Vrhovni ne može da saopštava da ne može da tumače i javno govori o pojedinačnim slučajevima kad je upravo to vrhovna instanca koja razrješava sporove između Višeg i Apelacionog suda.
- Vrhovni sud to mora po difoltu. To me podsjeća na izjavu bivše predsjednice Apelacionog suda u jednoj TV emisiji da joj imena iz predmeta ne znače ništa. Znače, jer zna dobro na koga se odnosi i zna da je namjerno nešto uradila zbog čega postoji krivična prijava. Znači, kad nešto ne odgovora onda neće da govore o pojedinačnim predmetima i ne znače pojedinačna lica. Ova dva predmeta je Vrhovni sud imao u fazi produženja. Napravili su još goru stvar - njihov izvjestilac Ana Vuković je, produžavajući pritvor, na tom Vijeću rekla stvari mimo naredbe SDT-a na istragu. Proširila je naredbu, pa kada sam podnio krivičnu prijavu protiv nje, ona nije saslušana, nego je tužilac Turković rekao da je Vuković donijela dopunsko rješenje. A to dopunsko rješenje ne postoji jer ga nikada nisam dobio - naglasio je Piperović.
On je rekao da je Vrhovni sud u rješenju pokazao "mrzovolju" prema Zoranu Lazoviću.
- Prvi aksiom u ovoj struci je da su svi isti - podvlači sagovornik Televizije E.
Ovdje, dodaje on, pritvor postao kazna. Napominje da je dobar sudija i tužilac onaj koji ne poseže olako za pritvorom.
- Upravo suprotno - ne treba da vam bude komotno kad je neko u pritvoru, osim ako stvarno ne treba da bude u pritvoru - poručio je Piperović.
"Lično ne vrijedi ništa naspram ostvarivanja pravde"
Komentarišući podatke godišnjeg izvještaja Savjeta Evropa po kojima se Crna Gora nalazi u vrhu evropskih zemalja po broju pritvorenika, Piperović kaže da je to pokazatelj da se u našoj državi u posljednjih šest godina stvari tretiraju tako da ako nema pritvora, nema predmeta.
- To je tako jer jer je Tužilaštvo shvatilo, najviše iz političkih razloga, da je došao momenat da svi treba da budu pritvoreni. Nikada u svojoj karijeri, braneći nekog, nisam rekao da je nešto politički predmet, pa i kada sam vidio da jeste. Kad kažete da je neko politički pritvorenik, ništa mu to neće pomoći, naprotiv. Ali sam prinuđen da kažem da u nekim predmetima, za lica koja ja branim uglavnom politika posmatra, nadzire i opominje po skupštinskoj sali, na konferencijama, konvencijama šaljući direktne signale sudu koji u prevodu glase: "Nemojte da vam je na um palo da te ljude puštite". Sudije su živi ljudi, neki će da napreduju, neko ima kredite, neko nema stan... Što je nespojivo za sudijsku i tužilačku funkciju da se nešto uradi zarad lične sinekure. Kad to prvi put uradite, trebate da budete svjesni da više niste ni sudija, ni tužilac - konstatovao je Piperović.
Jasno mu je, dodaje on, zašto Evropa ne vidi ove stvari. Smatra da ovakva Crna Gora nikada ne bi ušla u EU da nije rata u Ukrajini.
- Iako nismo mafijaši to ništa ne sprječava neke funkcionere ovdje da vas tako "krste". Ali apelujem da prije svega razmisle da je sudbina ljudi u njihovim rukama i da ništa njihovo lično ne vrijedi naspram ostvarivanja pravde i uloge sudije. Ovdje mi to nemamo - zaključio je Piperović.